Atrakcje

w okolicy

Jeziorka Duszatyńskie i rezerwat Zwiezło

– odległość od Maniowa ok. 10 km

Jeziorka Duszatyńskie to jedna z największych osobliwości Bieszczad o której powstało wiele legend i opowieści. Są to dwa jeziorka osuwiskowe znajdujące się na zachodnich zboczach góry Chryszczatej, na trasie szlaku czerwonego prowadzącego z Komańczy,  aż po Przełęcz Żebrak. Jeziorka powstały w 1907 roku, kiedy to po bardzo długich opadach zbocze Chryszczatej osunęło się tworząc trzy jeziorka. Do dzisiejszych czasów przetrwały tylko dwa z nich, trzecie zarosło bowiem trawą i glonami. Jeziorka stanowią wyjątkowy ekosystem z unikatową roślinnością. Ciekawostką jest, że gazy powstające w wyniku butwienia drewna i resztek roślinności w głębi jeziorek powodują w zimie wybuchy obserwowane jako fontanny wody w miejscach rozerwania pokrywy lodowej.

Naszym zdaniem: miejsce intrygujące i warte odwiedzenia. Idealnie sprawdzi się jako cel całodziennej pieszej wycieczki z Maniowa i z powrotem.

Jak dojść pieszo do jeziorek z Woli Michowej? Do jeziorek można dojść pieszo drogą leśną, następnie pasmem Wysokiego Działu: Wola Michowa – Przełęcz Żebrak (812m), dalej szlakiem czerwonym przez Chryszczatą na Jeziorka Duszatyńskie.

Kontakt

napisz do nas

Jeśli Maniów zauroczył także Ciebie, zapraszamy do naszego
małego zakątka Bieszczad!

Aby dokonać rezerwacji prosimy o kontakt pod numerem:

Helena Gawłowska

+ 48 508 159 432

Natalia Gawłowska

+ 48 662 116 500

lub drogą mailową:

maniowka.bieszczady@gmail.com